Vlna
Říká se, že vlna "dýchá". Znamená to, že odvádí vlhkost z povrchu kůže a volně ji odpařuje do vzduchu.
🧶 V ZIMĚ dokáže vlna odstranit vlhkost z kůže, dává pocit teplé a suché pokožky a udržuje příjemné TEPLO v blízkosti kůže. (To je rozdíl od syntetického vlákna, které sice může zahřát, ale neumožní kůži volně dýchat.)
🧶 Když prší, má vlna jako přírodní izolant schopnost v určité míře odpuzovat vodu a i když nasákne, udrží tělo v teple.
🧶 Vlna při nošení NEZAPÁCHÁ. Díky specifické struktuře a složení má vlna nepříznivé prostředí pro množení bakterií. No a kde nejsou bakterie, není zápach. Vlnu téměř nemusíte prát, stačí ji přes noc dát vyvětrat a zázrak je na světě. O tuto skvělou vlastnost se mimo jiné zasazuje lanolin, který má ještě celou řadu dalších "es v rukávu". Na pokožku působí protizánětlivě, má potenciál snižovat revmatické bolesti a uklidňuje celé tělo.
🧶 V LÉTĚ vytáhne přebytečné teplo a vlhkost od pokožky a pomáhá tak, aby se naše tělo zbytečně NEPŘEHŘÍVALO.

Jak se o vlnu starat?
Vlna je výjimečný materiál, který má mnoho skvělých vlastností. Mimo jiné i to, že ji téměř nemusíte prát a vydrží dlouho jako nová.
Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů.
Nejlepší pro vaše vlněné kousky je ruční praní následujícím způsobem. Napusťte příjemně teplou vodu (ne horkou) do umyvadla, přidejte speciální prací přípravek NA VLNU (např. lanoninové mýdlo, marseillské mýdlo) a produkt namočnte na deset minut do vody. Nikterak ho nedrhňete ani netřete o sebe, mohl by se Vám nenávratně poničit. Po uplynulé době ho vyjměnte z vody opatrně vymačkejte nasáklou vodu. Sušte vždy rozprostřené na ROVNÉ PLOŠE. Sušení může trvat delší dobu, protože vlna je schopná do sebe nasáknout větší množství vody.
Nesušte v sušičce.
Co když nás vlna škrábe?
Pocit škrábání způsobuje hrubost vlákna, ze kterého je výrobek vytvořený. Nesmíme zapomínat ani na správnou péči o vlnu, která má na pocitu z nošení velký vliv.
Citlivější jedinci mohou mít z nošení vlněných produktů nepříjemný až škrábavý pocit. U čepic a čelenek to lze jednoduše eliminovat tím, že pod vlněný produkt oblékneme tenkou bavlněnou čepici. Vytvoříme tak předěl mezi pokožkou a vlnou. Druhým tipem je namazat místo (např. čelo) vrstvou krému.
Z čeho háčkuji?
Příze, kterou používám, pochází z Peru, je složená z již tradiční kombinace 65% peruánské "Highland" vlny a 35% jemné alpaky. Tato příze získala certifikát Oeko-Tex®, Standard 100. Společnost DROPS Design, jejichž příze používám, vytvořila seznam podmínek, které musí jejich dodavatelé dodržovat. To zahrnuje mimo jiné oblast lidských práv, zaměstnaneckých práv, ochrany životního prostředí, dobrých životních podmínek zvířat a další. Společnost je transparentní, na svých stránkách v záložce Udržitelnost celou problematiku detailně vysvětluje.
